REWIZJE KOTŁÓW, WYMIENNIKÓW, ODBIORY UDT
Na zlecenie inwestorów przygotowujemy zbiorniki i kotły przemysłowe do rewizji wewnętrznych i prób ciśnieniowych. Te urządzenia ciśnieniowe podlegają odbiorom przez Inspektorów UDT lub WUDT
Inspekcje dozorowe są przeprowadzane na zlecenie lub na podstawie wyznaczonych terminów zawartych w Książkach Rewizyjnych urządzeń.
Ogólne informacje dotyczące przygotowania urządzenia do badań
Podstawowym elementem procedury odbiorowej jest inspekcja i rejestracja przez jednostkę notyfikowaną UDT lub WUDT , które przeprowadzane są u inwestora, bezpośrednio po zabudowaniu urządzenia.
W następnej kolejności są przeprowadzane takie badania jak:
- rewizja zewnętrzna (1 raz na rok)
- urządzenie należy przedstawić do badania w sposób umożliwiający oględziny ścianek zewnętrznych oraz oględziny i w miarę możliwości sprawdzenie działania osprzętu zabezpieczającego i ciśnieniowego;
- należy umożliwić dostęp do urządzeń zasilających;
- w trakcie badania należy liczyć się z możliwością wystąpienia zakłóceń w pracy urządzeń współpracujących z kotłem (np. w trakcie sprawdzania działania zaworu bezpieczeństwa);
- w czasie wykonywania badania należy przestrzegać wszelkich zasad BHP, w tym m.in. zapewnić niezbędne środki ochrony zbiorowej, indywidualnej i ppoż.
- rewizja wewnętrzna (1 raz na 3 lata)
- urządzenie należy opróżnić z czynnika zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa, obserwując wskazania manometru oraz warunki panujące wewnątrz;
- należy otworzyć wszelkie dostępne do oględzin otwory rewizyjne (np. włazy, wyczystki, króćce, wzierniki);
- urządzenie należy oczyścić przez przemycie, przedmuchanie parą lub gazem obojętnym oraz przedmuchanie powietrzem do stopnia umożliwiającego oględziny powierzchni ścianek wewnętrznych;
- na czas trwania prac należy wyłączyć z ruchu wszelkie urządzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla wykonujących badania (w tym środki zasilania);
- należy zapewnić bezpieczne oświetlenie urządzenia
- w czasie wykonywania badania należy przestrzegać wszelkich zasad BHP, w tym m.in. zapewnić niezbędne środki ochrony zbiorowej, indywidualnej i ppoż.
- próba ciśnieniowa (1 raz na 6 lat)
- próbę ciśnieniową urządzenia wykonuje się jako hydrauliczną. W technicznie uzasadnionych przypadkach próbę hydrauliczną można zastąpić inną próbą lub badaniem innego rodzaju;
- wartość ciśnienia próbnego przyjmuje się zgodnie z dokumentacją techniczną urządzenia;
- temperatura płynu próbnego zazwyczaj nie powinna być niższa niż 10 stopni Celcjusza i wyższa niż 50 stopni Celcjusza;
- należy liczyć się z koniecznością całkowitego odcięcia urządzenia od instalacji poprzez np. zaślepienie króćców, skuteczne zamknięcie zaworów odcinających, stosowanie obejść ;
- próbę przeprowadza się w warunkach umożliwiających oględziny ścianek, złączy spawanych i połączeń rozłącznych;
- próba może być wykonywana bez zdejmowania izolacji zewnętrznej;
- w czasie wykonywania badania należy przestrzegać wszelkich zasad BHP, w tym m.in. zapewnić niezbędne środki ochrony zbiorowej, indywidualnej i ppoż.
W przypadku awarii urządzenia ciśnieniowego, które jest w rejestrze jednostki notyfikowanej przeprowadza się tzw. rewizję nadzwyczajną, która jest poprzedzona oględzinami , a po remoncie podlega inspekcji. Cały proces kończą kolejne oględziny oraz próba ciśnieniowa dopuszczająca urządzenie do eksploatacji. Opisaną procedurę przeprowadza się w obecności inspektora UDT.
Każdorazowo przed przystąpieniem do procedur wykonawczych wykonywana jest oferta indywidualna dla konkretnego urządzenia. Wartość oferty i jej charakter uzależnione są od rozmiarów urządzenia. Pracownicy MAWI-S oprócz fizycznego przygotowania urządzenia do rewizji lub próby ciśnieniowej przygotowują również jednostkę do przeglądu i kontroli pod kątem automatyki, kontroli sond oraz przeglądu i kontroli palnika.
Warunkiem koniecznym przed przystąpieniem do rewizji lub próby ciśnieniowej są czynności przygotowawcze, które powinien wykonać użytkownik urządzenia. Polegają one na rozładowaniu ciśnienia z urządzenia, spuszczeniu czynnika oraz wystudzeniu urządzenia do temperatury bezpiecznej dla pracy.
Podstawowe czynności wykonywane przy rewizji urządzenia ciśnieniowego to:
- demontaż włazów rewizyjnych,
- demontaż armatury kontrolno-pomiarowej,
- demontaż palnika i sond,
- czyszczenie przestrzeni spalinowych urządzenia,
- czyszczenie przestrzeni wodno-parowej urządzenia,
- uczestnictwo w rewizji,
- zamknięcie urządzenia,
- rozruch,
- dociąganie połączeń na gorąco,
- analiza nastaw pracy,
- przygotowanie protokołu z wydrukiem analizy spalin.
Podstawowe czynności wykonywane przy próbie ciśnieniowej urządzenia to:
- montaż zaślepień i kołnierzy zaślepiających,
- napełnienie urządzenia czynnikiem w celu wykonania próby,
- podłączenie urządzenia do wykonania próby ciśnieniowej,
- wykonanie próby ciśnieniowej wg. zaleceń Inspektora UDT .
Dalsza eksploatacja urządzenia ciśnieniowego uzależniona jest od opinii Inspektora.
MAWI-S przygotowuje urządzenia do inspekcji dozorowej poprzez fizyczne wyczyszczenie powierzchni wodno-parowej i spalinowej. W przypadku niedopuszczenia (przez Inspektora) urządzenia do eksploatacji z powodu obecność znacznej ilości kamienia kotłowego lub pęknięcia, urządzenie podlega odrębnym procedurom.
Chemiczne czyszczenie musi być poprzedzone analizą składu chemicznego warstwy do wyczyszczenia, opracowaniem technologii czyszczenia i jej zatwierdzeniem przez CLDT. Po przeprowadzonym czyszczeniu wykonawca ma obowiązek wykonać w obecności Inspektora próbę ciśnieniową w celu dopuszczenia urządzenia do eksploatacji.
Podobnej procedurze uzgodnienia technologii naprawy podlega urządzenie ciśnieniowe po stwierdzonej awarii kotła lub zbiornika.
Czyszczenie chemiczne urządzenia ciśnieniowego oraz naprawa jest również wykonywana przez MAWI-S. Przy poważniejszych awariach urządzeń ciśnieniowych współpracujemy z podwykonawcami uprawnionymi przez jednostki notyfikowane.