Czyszczenie kotłów c.o.
Nie tylko starsze kotły żeliwne, ale również kotły stalowe charakteryzujące się małą pojemnością wodną wymienników ciepła podatne są na zakamienienie. W ich chropowatych lub zbyt wąskich kanałach, wykonanych z nowoczesnych cienkościennych materiałów, szybko gromadzą się tlenki żelaza oraz związki organiczne nanoszone przez wodę kotłową. W tej sytuacji współczesne kotły wymagają szczególnie starannego serwisu i okresowego czyszczenia.
Obok typowych czynności serwisu instalacji gazowej oraz oczyszczenia wymiennika po stronie ogniowej i regulacji palnika, sprawdzeniu powinna także podlegać czystość powierzchni strony wodnej wymiennika, gdzie w wyniku narastania osadu dodatkowo powstają duże straty energetyczne.
Okresowe odkamienianie kotła zwiększa nie tylko jego sprawność i oszczędność zużywanego paliwa (poprzez zmniejszenie straty kominowej), ale także wydłuża czas jego eksploatacji. Znamy wiele przypadków, gdy awaria kotła spowodowana była „rozdęciem” wymiennika stalowego lub peknięciem członu żeliwnego, w wyniku zaburzenia przepływu wody i w konsekwencji jego przegrzania.
Często przyczyną awarii nowego kotła jest jego uruchomienie, bez wcześniejszego wyczyszczenia starej instalacji c.o. W takim przypadku szlam z grzejników oraz kawałki kamienia z rur, wraz z cyrkulującą wodą napływają do wymiennika kotła, gdzie w wyniku wysokiej temperatury ulegają procesowi krystalizacji. Zjawisko to zachodzi dość szybko, zwykle takie awarie występują zazwyczaj zimą…